לתרומה

ושותפות באגודה

3042*

לייעוץ דיסקרטי

שאלות נפוצות

שאלות נפוצות

הפלה שמבוצעת ללא אישור חוקי מהועדה להפסקת הריון או בניגוד להמלצותיה הנה עבירה פלילית, שהעונש עליה נע בין קנס כספי גבוה מאוד לבין חמש שנות מאסר. היות שמדובר בהליך שאינו מצוי בגבולות החוק, קיים היעדר מוחלט של הסדרה ופיקוח על הרופאים המבצעים הפלות בלתי חוקיות, מה שעלול לסכן באופן חמור וקריטי את חייה ופוריותה של האישה! לאור מקרים טרגיים וחמורים שדווחו באמצעי התקשורת, של נשים שעברו הפלה בלתי חוקית וכמעט שילמו עליה בחייהן, מומלץ באופן חד משמעי להימנע מהליך מסוכן ופלילי זה.

אין מקרים בהם ההיריון ממשיך לאחר ביצוע הגרידה, היות והעובר מוצא מהרחם, באמצעות מלקחיים. אך יחד עם זאת, קיימים מקרים בהם כתוצאה מתוכן הריוני שלא הוצא כראוי ביסודיות מהרחם, נגרם לאישה דימום מתמשך, שמחייב ביצוע גרידה חוזרת. הנתונים אודות שיעור ניתוחי הגרידה שמצריכים הליך חוזר לא מוצגים באופן רשמי על ידי המוסדות הרפואיים בארץ, שחלקם נוהגים להציג את הפרוצדורה כפשוטה וקלה, למרות הסיכונים המשמעותיים הכרוכים בה.

ניקוב דפנות הרחם, הידבקויות תוך רחמיות, זיהומים רחמיים ואי ספיקת צוואר הרחם כתוצאה מהליכי הרחבתו הקודמים לגרידה עצמה – הם הסיבוכים העיקריים שעלולים לפגוע בפוריותך. סיבוכים אלו נחשבים לנדירים יחסית, אך שכיחותם עולה ככל שמדובר בהריון מתקדם יותר.

לא בהכרח. אמנם הפלה פרטית מבוצעת על ידי רופא שתוכלי לבחור את זהותו, אך מנגד הפיקוח על מוסדות רפואה פרטיים פחות ביחס לנהוג בבתי החולים הציבוריים.

עוד חשוב להדגיש שבמוסדות הרפואה הפרטית נוכחות הרופא המנתח לאחר ההליך פחותה, בחלק מהמקרים.

בנוסף, חשוב גם להדגיש שהפלה פרטית שאינה חוקית היא האפשרות המסוכנת ביותר, ואנו מבקשים וממליצים בתוקף להימנע מהסתייעות ברופאים שאינם מורשים.

אם את חיילת בשירות סדיר, על מנת לשמור על התינוק יהיה עלייך להשתחרר מצה"ל, במרבית המקרים. עם זאת, עומדת בפנייך גם אפשרות לפנות לקחנ"ר (קצינת חיל נשים ראשית), ולהגיש בקשה להתנדב בצה"ל, למרות שבשל הריונך מגיע לך פטור מהשירות הצבאי. הקחנ"ר מוסמכת להחליט אם לקבל את בקשתך או לדחות אותה.

במדינת ישראל יש לך זכות לבצע הפלה או לשמור על הריונך – גם ללא אישורם או ידיעתם של הורייך.

זה אומר שעל רופאים או אנשי המקצוע שיטפלו בך מוטלת חובת הסודיות הרפואית, והם אינם רשאים למסור להורייך או לאף אחד אחר שום פרט על מצבך ללא אישור מפורש ממך.

זאת, למעט מקרים של הריון כתוצאה מאונס או התעללות, מצד קרובי משפחה או אנשים שאחראיים עלייך מבחינה חוקית, בהם חלה חובה לדווח על כך לגורמים מקצועיים, כדי להגן עלייך, וזאת – לא לפני שיודיעו לך על כך.

חשוב גם שתדעי שנערות רבות במצבך חששו לספר להוריהן, אבל גילו בדיעבד שלאחר ההפתעה הראשונית, ההורים נרתמו לעזור ולתמוך בהן.

עוד על הפלות לפני גיל 18 >>

מנתוני משרד הבריאות עולה כי 1.5%-7.5% מההפלות באמצעות כדורים כרוכות בסיבוכים, 15%-50% מהגרידות בשליש השני מסתבכות ומצריכות גרידה חוזרת, זיהומים רחמיים מתרחשים ב- 2%-3% מההפלות בשליש השני להריון, וקרע ברחם ב- 0.5% מהנשים.

עד השבוע השביעי להיריון ניתן לבצע הפלה באמצעות כדורים. המינוח 'הפלה בכדור' עשוי להיות מטעה, היות ולמעשה מדובר בהליך רפואי מורכב וממושך, שמחייב אשפוז והשגחה בבית חולים.

בשלב הראשון, ניתן כדור בשם מיפג'ין, שגורם להיפרדות השיליה, שבתוכה שק ההריון והעובר מדפנות הרחם.

כעבור 48 שעות, יינתן כדור בשם ציטוטק, שגורם להתכווצויות חזקות של הרחם, דימומים כבדים וכאבים, שבעקבותיהן ייפלטו העובר, שק ההיריון והשיליה מרחמה.

שלושים יום אחרי כן, תתבצע בדיקת אולטרא-סאונד, במטרה לוודא שלא נותרו שיירים מההריון ברחם, ובמידה ויימצאו – יהיה צורך לחזור על ההליך או לבצע ניתוח גרידה.

גם אם נכנס להריון לא מתוכנן ואינך רוצה בו, דעי שהפלה היא לא המוצא היחיד!

את יכולה לשמור על ההיריון, וייתכן שהרצון להיות לאם, בין אם לראשונה או לילד נוסף, יתפתח בך בהדרגה עם התקדמות התהליך.

יש לך גם אפשרות למסור את תינוקך לאימוץ לאחר הלידה, ולהעניק מתנה נפלאה לזוגות חשוכי ילדים.

עוד עומדת בפנייך האפשרות לקבל תמיכה נפשית ואוזן קשבת, תמיכה כלכלית, ובמקרה הצורך גם חוות דעת רפואית שנייה מאגודת 'אפרת', בדיסקרטיות מוחלטת.
אנחנו כאן בשבילך!

הצבא אמנם מממן את מלוא העלויות הכרוכות בהפלות לחיילות שנכנסות להריון במסגרת שירותן הסדיר, אבל חשוב שתדעי שמחיר ההפלה לא מסתכם בעלותה הכספית.

המחיר הכבד ביותר של הפלה הוא נפשי, ונוגע לרגשות קשים כמו חרטה, דיכאון, חרדה, בושה ואשמה, שעלולים לצוף לאחר הפסקת ההריון.

דיכאון לאחר הפלה נפוץ הרבה יותר מדיכאון לאחר לידה, ששכיח אף הוא, בגלל צירוף בין שינויים הורמונאליים לבין רגשות מעורבים שנוגעים להחלטה להפסיק את החיים שמתהווים בגופך.

איתך לאורך כל הדרך!

מלאי את הטופס ואנו נחזור אליך בהקדם!

איתך לאורך כל הדרך!

מלאי את הטופס ואנו נחזור אליך בהקדם!

3042*

חייגי אלינו לייעוץ דיסקרטי

בשבילך בוואצאפ

התחילי שיחה

[email protected]

כתבי לנו לאימייל

ליעוץ

דיסקרטי

איתך

בוואצאפ

דברי

איתנו

דילוג לתוכן